AKÜTANS / KESKİNLİK

Akütans/ Acutance / Keskinlik

Fotoğrafçılıkta en önemli unsurlardan olan, hatta bir fotoğrafın çoğu zaman başarısını artıran akütans yani keskinlik fotoğraf tekniğinin sınır kontrast ve keskinlik ölçüsüdür. Akütansı yüksek görüntüler keskin, net ve yüksek kontrastlı sınırlar oluşturur. Akütansı düşmesi ise belirginliği ve netliği düşürür bazen bir efekt gibi görünen bulanıklığı getirir. Akütansı artırmanın farklı yolları vardır. Filmli kullanılan çekimlerde banyo sırasında veya banyo ilaçlarının seçimi ile akütans artılırıken, sayısal fotoğrafçılıkta netleştirme bu durumu artırır. Netlik (shapening) , çözünürlüğe de bağlı olarak akütansı sağlayan net, ince detaylı, temiz ve canlı bir görselin de anahtarıdır.

Akütansın düşmesine sebep olan netlik kaybının ana nedenleri fotoğraf makinesinin yeterince sabit olmaması sallanması, iyi odaklanmaması veya optiğin diyafram açıklığının uygun bir değerinden daha fazla açılması yani diyafram değerinin artması diyaframın aşırı kısılma sonucu çok kısık diyafram açıklığı kullanılması sonucu kırınım etkisi olmasıdır.

Akütansı yüksek fotoğrafları elde etmenin ilk aşaması çekim anında en net çekimi yapabilmek ve daha sonra diğer yöntemlere başvurmaktır. Çekim sonrası akütansı artırmanın yolları ise filmli kullanımda banyo ilaçlarının seçimi, iyi karanlık oda uygulamaları ve fotoğraf kâğıdının özelikleridir. Dijital görsellerde ise sayısal fotoğraf düzenleme uygulamalarında netleştirme özelliği ile ve ya bulanık maskeleme (unsharp mask) özelliği ile bir fotoğrafın sınır kontrastını artırarak ya da çıktı alınacak ise yazıcı araçlarının özelliklerini en uygun şekilde kullanarak akütans artırılabilir.